menu

kokox

stickymenu

visual note-taking sketch note / görsel not alma


İnsan beyninin yazıya göre resim, şekil ve renkle çok daha kolay ve kalıcı öğrenebildiği, iki kat daha iyi hatırlayabildiği bilim insanları tarafından yapılmış araştırmalarla ispatlanmış durumda. Buna da görsel hafıza deniyor. İnsan oğlu/kızı çizimlerle, çizerek daha kolay öğreniyor. Hele bir de kendi elleriyle çizebiliyor ve renklendirebiliyorsa öğrendikleri daha kalıcı oluyor. Renkler görsel öğrenmeyi pekiştiren bir özelliğe sahip. Bu bilgiler ışığında uzunca bir süredir insanlar çizmeye ve renklendirmeye yönelmiş durumda. Bu yeni akıma görsel not alma, visual note-taking, sketch note, taslak not alma gibi isimler veriliyor. Basitçe bir anlatımla toplantılarda, ders esnasında veya her türlü ortamda çizebildiğiniz şekiller ve birazda yazıyla not alıyorsunuz. Hatta bu işi ileri götürüp hiç yazı yazmadan not alanlar dahi var. Görsel not alabilmek için özel bir kabiliyet ya da malzemeye ihtiyaç yok. Yeri geldiğinde bir kurşun kalem ve bir kaç boyakalemi kafi gelebilir.


Görsel olarak not alabilmek sizin hayal gücünüzle doğru orantılı. Yapabildiğiniz şekil ve sembollerle hemen bu işe başlayabilirsiniz. Zannediyorum bu akıma bir sebep de yazıyla dolu defter sayfalarının insanlara çok tek düze gelmesi ve renklendirilmiş şekillerle insanın defter sayfaları içinde aradığını çok kolay bulabilmesi. Dediğim gibi çöp adam yapabilen, geometrik şekiller çizen herkes özellikle de yazım kötü diyenler bu tarz not almaya kolayca başlayabilirler. Başlangıç olarak küçük geometrik şekiller özellikle de daireler yaparak elinizi görsel not alma için alıştırabilirsiniz. Sonrasında fiiller ve kelimeleri şekillerle ifade ederek kendinize bir alfabe, bir tür hiyeroglif alfabesi oluşturuyorsunuz. Bunun için sizlere önerebileceğim alfabe nitelikli temel bir şekil seti yok. Hayal gücünüze kuvvet. Herkes, kendi çizdiği ve sadece anlamını kendisinin bildiği şahsına özel kapalı/şifreli ya da açık anlamlı bir şekil alfabesi oluşturuyor. Bu yüzden defterinize bakan ya da inceleyen birileri, okuma yazma bilmesine rağmen hiç bir şey anlamıyor veya kolayca çözümleyebiliyor. Her şey apaçık ortada olduğu halde gizli ya da açık anlamlandırıldığı gibi görsel olarak da güzel gözüküyor. Hoş bir yanı da bu notları hangi ülke vatandaşı çizerse çizsin, lisan kaygısı olmadan bu çizimlerle bir bağ kurabiliyor. Örneğin bir buket çiçeğin yanında bir saat çizmişseniz, açık ifadeyle özel birisiyle randevunuza giderken bir buket çiçek aldığınızı, almanız gerektiğini anlıyor. Şekiller ve renkler kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlıyor.


Kurşun kalemle başlamak istemiyorsanız, malzeme listesi gayet basit ve çok da pahalı değil. Tüm malzeme listesini Lamy Safari dolmakalem fiyatına tamamlayabilirsiniz. Gerekli olanlar; suya dayanıklı mürekkebi olan bir kalem ki piyasada bolca mevcut, su hazneli bir fırça ve 12 renkli orta karar bir suluboya seti veya suluboya kalem seti. Suluboya kalem setlerinde çok ucuz fiyatlı ve kolayca ulaşılabilecek yerli olanlar mevcut ve son derece başarılılar.
Çok kısa bir ön çalışmadan sonra sizde toplantılarınızı, defterlerinizi renklendirerek kendinize yeni ufuklar açabilirsiniz. Sizlerin yaratıcılığını görmek için sabırsızlanıyorum dersem abartmış olmam. Bakalım içimizden nasıl alfabeler çıkacak, gözlerimiz şenlenecek.
    Yazmak Keyiftir. Com

blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle