menu

kokox

stickymenu

DOLMAKALEM KARTUŞU NASIL TAKILIR / HOW TO INSERT FOUNTAIN PEN INK CARTRIDGE


Daha önceki yazımda kartuşların yırtılmasının mürekkeb sızdırmasına sebep verdiğini yazarak bunun altında yatan esas nedenin kartuşu dolmakaleme yanlış takmamız olduğunu ifade etmiştim. Bu yüzden bu yazımda ise kartuşun dolmakaleme doğru takılışını anlatmanın doğru olacağını düşündüm.

İlk olarak bu yazıyı okuyan okuyuculara yararlı okuma olarak önceki yazımı tavsiye ediyorum. Bu yazıdaki sebeplerden kartuşun doğru takılışını çizerek yukarıda anlatmaya çalıştımsa da bir de kısa adımlar halinde izah etmek yararlı olacaktır.

  • Kartuş ağzını, dolmakalem ucunu taşıyan ön gövdenin arka tarafını tam ortalayacak şekilde yerleştirerek merkezde durması için bir elinizin işaret ve baş parmağıyla tutunuz.
  • Diğer elinizin işaret ve baş parmağıyla kartuşu arka tarafından tutup saat yönünde döndürerek tık sesini(kartuş ağzındaki bilyanın kartuş içine düşme sesi) duyana kadar kuvvet uygulayarak itiniz.
  • Kartuşun merkezde sağlam oturduğunuzu parmağınızla kontrol ediniz.

Burada basitçe herkesin kartuş takışından ayrılan yegane nokta, kartuşun döndürelerek yerine oturtulmasıdır. Bu saat yönünde döndürme hareketi kartuş ağzının yırtılmasını engellemek ve dolmakalem mürekkeb giriş kısmının deforme olmasının önüne geçmektir.

Benim bildiğim en iyi yöntem bu olsa da başka bir önerisi olan okuyuculardan da bunu öğrenirsek hep birlikte zenginleşiriz diye düşünmekteyim.


blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin
 
web stats Proxy