menu

kokox

stickymenu

PARKER QUINK DOLMAKALEM MÜREKKEBİ / PARKER QUINK FOUNTAIN PEN INK


Dolmakalem üreticilerinin mevcut müşterilerinden sebeple her zaman mürekkep üretme işini hem çok cazip hem de karlı bulmuşlardır. Mürekkep üretmek sahip oldukları teknik imkanları düşünüldüğünde gerçekten de karlı bir iştir. George Parker da aynen böyle düşünerek daha işin başındayken Birinci Dünya Savaşı öncesi 1910 da kendi firmasına mürekkep tedarik edecek küçük üretici bir firma satın almıştı. Firmanın adı The Hull Manufacturing Co. idi. Parker bünyesine kattığı bu firma ile 1. Dünya Savaşında Amerikan Savaş Bakanlığına çok miktarda mürekkep tabletleri(detay için bkz.) sattı. George Parker dolmakalem işinden getirdiği bilgiyle mürekkep satış işinde de ciddi uzmanlaşmıştı. 1927 yılında hala eski formüllü mürekkebini etiket ya da şişe değiştirerek yenileyip satmayı başarıyordu. 1927 yılı gibi erken bir tarih de olsa dolmakalem mürekkep besleme sistemlerindeki tıkanma ve arızaların %70'inin mürekkepten kaynaklandığını tespit etmişti. Bünyesinde de olsa mürekkep üreten firması hala satın almadan önceki formülleri kullanıyorlardı.

Nihayet 1928 yılında Parker yeni ve kendine ait iyi bir mürekkep formülü bulmak için harekete geçti. 3 yıl boyunca yüz binlerce formül, on binlerce farklı reçete denendi ve 1931 de Parker önceleri Superchrome daha sonra Quink olacak kendi formülünü tamamlayarak piyasaya çıktı. Kenneth Parker kendi günlüğüne "28 Mayıs 1931, mürekkep üretinine başladık" notu düşmüştü. Aynı yılın 22 Ekim tarihinde ise defterine "Mürekkeb satışında beklediğimizin iki katı olan 89,000 $'a ulaştık " cümlesini yazmıştı. 1948 yılında ise Kenneth Parker, yazdığı mektupta mürekkep satışlarında 200,000 $'ı geçtiklerini iletiyordu dostuna. Gerçekten de yıllar yılı Parker en çok üretilen ve satılan mürekkep olduğu gibi sürekli de satış rakkamlarını arttırdı. Günümüzde de en fazla üretilen mürekkep markası olma ünvanı Parker Quink'tedir.


Bana göre bu başarısındaki en mühim sır, formülünün pek de değişmeden günümüze ulaşmasıdır. Bu başarısının önemli bir bölümünü de şişe formu oluşturur. Benim bilgim dahilinde olanı 1975 yılından bu yana şişe formu hala aynıdır. Bu büyük bir başarıdır. Bir dolmakalemsever nerede görürse görsün Parker'in şişesini hemen tanır. Parker bu noktada geleneği, uzun soluğu ve bilgeliği yakalamıştır. Şişesi karmaşıklıktan ziyade en temel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlandığı için bugün dahi geçerliliğini koruyarak günümüz tüketicilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Geçmişten bugüne sürekli piyasanın en uygun fiyatlı fakat en yüksek dozlu mürekkebi sıfatı da Parker Quink tedir. Dünyanın her yerinde en kolay, en sık bulunur ve en ucuz mürekkeptir. Ben 80'li yıllarda Kuzey Taylandda köy bakkalında bulmuştum. Bugünde durum değişmemiştir. Hala açık ara satan dolmakalem mürekkebidir. Üstünde en fazla kimyevi analiz yapılmış dolmakalem mürekkebi olan Parker Quink, formülünde kullanılan oranlar ile batı anlayışıyla üretilen modern mürekkeblere referans reçete oluşturmuştur. Bu üstünde durulması ve saygı duyulması gereken çok önemli bir özelliktir.


Parker Quink kendi bünyesindeki oranlara bakıldığında aynı orta kararlılık genel karakterinde de ortaya çıkmıştır. Bu yüzden orta karar en iyi mürekkebtir. Orta kaydırıcılıkta, orta kalınlıkta, orta yüzey geriliminde, orta akıcılıkta, karar miktarda yağlı ve doymamış boyar madde miktarı ortanın biraz üzerindedir. Formülündeki boya renkleri itibariyle kırmızıdan yola çıkılmış ve koyu maviyle buluştuktan sonra bir miktar yeşille koyu gri siyah noktasına gelinmiştir. Tabii bu incelememe esas Parker Quink'in siyah renkli mürekkebidir. Genellikle eski dolmakalemler, geniş mürekkeb kanallı yastık tipi damağı olan dolmakalemlerle kullanıldığında dolmakaleme ıslak ve tam siyah yazım sergiletir. Kağıdın pH değerinden çok çabuk etkilenerek renginin dönüşmesiyle birlikte yazan kimseye kağıtla ilgili anında fikir verir. Formülü yüzey tutunmalı esasa göre tasarlandığı için evaporatif(buharlaşma) tipi bir mürekkeptir. Kağıda bağlı olarak orta sürede kurur. İçinde parlatıcı ve sabitleyiciler bulunmaktadır. Bu yüzden uzun süreli dolmakalem ucunda havayla temas halinde kullanılmadan kalırsa kuruma yapabilir. Suyla en hızlı çözülen mürekkeblerden biridir.

Siyah, Mavi Siyah, Mavi, Royal Mavi, Turkuaz, Yeşil, Kahve ve Mor renkleri üretilmiştir ve bazı renkler ise üretimden kalkmıştır. Fakat Parker Quink temel karakteri bu incelememe söz konusu olan siyah renklisinde belirir. Ticari şekli 57ml. olsa da 60 ml. olarak doldurulmaktadır. Piyasada 6,5 TL. ile 9,5 TL. arasında fiyatlara satışa sunulmuştur. Bu aralıktaki ortalama fiyatla ml. fiyatı 13 krş. denk gelmektedir. Bu piyasadaki hemen hemen en ekonomik mürekkeb fiyatıdır. Sınıf olarak Parker Quink ten alt sınıfta olan yakın rakibi Pelikan 4001'in fiyatı 30 ml. için 6-6,5 Tl. dir. Koyu renk seçenekleri kullanıldığında genel karakteri daha belirgin ortaya çıkar. Yapısı ince kanallı veya spiral damak tipli dolmakalemler ile Japon F, XF uçlara pek uygun değidir. Bu tip dolmakalemlerde fazlaca kuru ve gri-mavi rengi andırır renkte yazar. Bunun sebebi dar kanallardan zor geçmesidir. Parker Quink ile ilgili daha çok yazılacak şeyim olsa da uzun yazıların okuma oranının düşük oluşundan ötürü şimdilik nokta koyayım.

Sonuç olarak Parker Quink, ihtiyaçlarınızı fiyat performansı sizin lehinize sağlayan piyasadaki en ucuz ve en kolay bulunabilir dolmakalem mürekkebidir.

Not: Kolay bulunabilirlik özelliğini kendi deneyimlerime bağlı olarak yazdım. Aksini de yaşamış olan kullanıcılar olabilir.blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle