menu

kokox

stickymenu

KAWECO UÇLAR NASIL SÖKÜLÜR / HOW TO REMOVE KAWECO NIBS


Uzunca bir süreden beri yazayım desem de, hep unutuyordum. Mevzuu bir kaç yazıdır uçlardan açılınca aklıma geldi ve "yazayım da kurtulayım" dedim, kendime.

Konu resimde de görüldüğü gibi Kaweco dolmakalem uçları üzerine. Bir çok okuyucumun sorduğu üzere, Kaweco uçları sökülebiliyor. Sport Classic, Ice gibi düz serilerde dolmakalem ucunu bir deri ya da ince kauçuk parçasıyla uca zarar vermeyecek şekilde tutup da saat yönünün aksine çevirmek süretiyle kendinize doğru yavaşça çekerseniz damak ve uç yerinden çıkıyor. Biraz önce söylediğim serilerde uç ve damak bir arada değil, uçla damak çıktığında ayrılabiliyor. Böylece temizliğini rahatlıkla yapıp yerine takabiliyorsunuz.

Yeni Kaweco'ların AL Sport, AC Sport, Art Sport, Deluxe Edition, Special Edition olanlarında ise resimde görüldüğü gibi tümleşik uç damak sistemi var. Bu dolmakalemlerin uçlarını yine bir deri ya da kauçuk parçası ile uca zarar vermeden saat aksinin tersine döndürerek vidalı olduğu yerden çıkartabilirsiniz. Fakat sakın çekerek çıkartmaya çalışmayın, vida dişleri bozulabilir. Bu tümleşik sistemin düzgün mürekkeb akışı, damak-uç ayarının bozulmaması, ucun kaymaması gibi yararlarını daha önceki bir çok yazımda anlatmıştım. Faideleri yazmakla bitmez efendim. Bu tip uçların bakımlarını ise dolmakalemden ayırarak rahatça bir bebek kulak pompası(fıs fıs) yardımıyla yapabilir ve tekrar saat yönünde fazla sıkmadan yerine nazikçe vidalayabilirsiniz. Görüldüğü üzere nazik davranılır ise gayet kolay.

Bugünün nafakası bu kadar, bir sonraki yazıda zihinlerimizi başka kıvır zıvırlarla doldurmak üzere hoşça kalın, dolmakalemlerinizi bolca çalıştırın.


blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle