menu

kokox

stickymenu

CURSIVE YAZIM NEDİR


Cursive bir yazı tipidir. Batı dünyasında Romen Cursive ve İbrani Cursive gibi tarzları vardır. Cursive yazı tipi aslında hafifce sağa yatık ve tüm harflerin birbiriyle bağlantılı olduğu bir el yazısı tipidir. Ülkemiz algılamasında da "işlek el yazısı" dediğimiz yazı tipine de tam denk gelmektedir.

Cursive aynı zamanda dolmakalemlerde kullanılan ve genelde dikey akslarda çok düzgün hat duvarları çekebilen bir uç tipidir. Adına Cursive denmesinin sebebiyse taa eski Mısır Hiyeroglif yazısına dayanmaktadır. Aslında Cursive resim karakterinden kayba uğramış yazı demektir. Mısır'da erken dönemde taş üzerine yazılan ve tamamen resimlerden oluşan yazıya hiyeroglif denir. Ancak bu yazı zaman içersinde papirüslere yazıla yazıla resim özelliğinden kayba uğramış ve önce hiyeratik daha sonra da resim özelliğini kaybederek demotik yazı halini almıştır. Bu hiyeratik ve demotik yazıların tamamına Cursive denmektedir.

İlk resimde de görüleceği gibi hem resim-çizim yapmaya hem de yazı yazmaya yarayabilecek keskin hatlar verebilen dolmakalem uç tipine de Cursive denmiştir. Bu özellikleriyle yazıya boyut ya da derinlik kazandırdığı için tercih sebebidir.


Cursive uçlu dolmakalemlerin sergiledikleri yazı yukarıdaki örnekte görülen yazı tiplerinden Stub ile Oblique uç yazımının arasında bir yerdedir. Stub uç ile yazılmış el yazısından farkını algılamak çok zor, oblique yazı tipinden farkını anlamak ise daha kolaydır.


blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle