menu

kokox

stickymenu

DOLMAKALEM NASIL DOLDURULUR II / HOW TO FILL FOUNTAIN PEN II

PİSTONLU DOLMAKALEME MÜREKKEB DOLUMU
Dolmakalemler arasında belki yeni başlayanlara doldurması en zor gözüken dolmakalem türü pistonlu tip olanlarıdır. Bu yazımda vida-pistonlu tip dolmakalemlere mürekkeb doldurmayı anlatacağım. Bu serinin ilk yazısında olduğu gibi yine dolmakalemini yeni satın alanlara yıkama tavsiyesinde bulunacağım. Doluma Başlamadan önce aşağıdakilere dikkat etmek gerekiyor.

  • Dolmakaleminizi yeni almışsanız aynı aşağıda dolum işlemlerinde gösterildiği gibi mürekkeb yerine bir bardak su kullanarak dolmakaleminizi bir kaç kez doldurup içindeki suyu her seferinde lavaboya boşaltınız.
  • Her ne tip dolmakalem olursa olsun dolmakalem ucunun resimlerde de pembe oklarla gösterildiği yere kadar ucun tamamen mürekkebe daldırılmış olmasına mutlaka dikkat ediniz. Bu, kartuşlu dolmakalemler haricinde temel bir kuraldır dolmakaleme mürekkeb dolumunda.
  • Dolum işleminin sonunda mutlaka dolmakaleminizin ucunu bir kağıt havluyla siliniz.
  • Pistonlu dolmakalemlerde dolmakaleminizin sağlığı açısından dolum düğmesi durduğunda fazlaca döndürmek için zorlamayınız.

Pistonlu dolmakalemlerin en arkasında saat yönü ya da tam aksine hareket ettirilebilen ve dolmakaleminizi doldurmaya yarayan pistonu iten bir düğme mevcuttur. Bu duğme bazende bir kapakçığın altındadır. Kapakçığı yine yerinden döndürerek çıkartınız ve piston doldurma düğmesine ulaşınız. Bu düğmeyi saat yönünde veya aksi istikamette hareket durana kadar ilerletiniz. Böylece dolmakalem pistonunun hareketini daha iyi anlayacaksınız. Genelde saat yönü ya da tam aksine yapacağınız döndürme işlemi bir kaç turdan sonra duracaktır. Bu tam dolma ya da boşalma anlamına gelmektedir.Dolmakaleminizi alt resimdeki gibi tutunuz. Dolmakalem dolum düğmesini sola doğru tur attırarak piston düğmesinin durmuş ve en alt seviyede olduğundan emin olunuz.
Dolmakaleminizin ucunu okla gösterilmiş yere kadar mürekkebe daldırırak saat yönünde düğme durana kadar tur attırınız. Düğme durduğunda mürekkeb haznesi dolmuş demektir. Dolmakaleminizin ucunu mürekkeb şişesinden çıkartarak bir kağıt havluya siliniz. Dolmakaleminizi ucu yukarıya bakar şekilde disk tutunuz. Dolmakalem dolum düğmesini sola doğru azıcık çeviriniz. Daha sonra dolum düğmesini tekrar sağa doğru tam çevirerek kilitlenmesini sağlayınız. Du durumda dolmakaleminiz yazmaya hazır demektir.
Küçük bir farkla altta alternatif bir dolum yöntemi daha verilmiştir.blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle