menu

kokox

stickymenu

RENKLİ MANDALLAR ve MÜREKKEB


Piyasada bu yukarıda görmüş olduğunuz renkli mandalların 3.5 cm. olanlarının boyanmamış, ham hallerinden bolca mevcut. Çok ufak kırtasiyelerde bile bulunabiliyor. Bizim köyde bile olduğuna göre büyük şehirlerde olanlar rahatça bulabilirler.
Gelin bu ham ahşap mandalları alıp dolmakalem mürekkebimiz ile bir güzel boyayalım. Yukarıdaki resimde, gerekli olan malzemelerin hemen hemen tamamı mevcut.

  • Biraz su
  • İstediğimiz renklerde dolmakalem mürekkebi
  • Şırınga
  • Kürdan
  • Genişçe çift kat gazete kağıdı
İlk önce ufak bir plastik bir kaba 5cl. kadar mürekkebi boşalttıktan sonra üzerine 10cl. de su ekleyelim. Kabımız ince uzun olursa daha iyi sonuç alınacaktır. Sulandırmanın amacı dolmakalem mürekkeblerinin renkleri koyu olduğu için bir miktar rengi açmak. Zira sonra mandallarınızın rengini istediğiniz kadar mürekkebe daldırarak rengi koyulaştırabilirsiniz.
Ahşap mandalları kürdanlara tek tek ağız kısmından ısırtarak tutturunuz. Böylece hem elleriniz leke olmayacak hem de mandallar kabın içindeki mürekkeb banyosuna daha iyi dalıp çıkabileceklerdir. Mandalları mürekkebin içine daldırıp hafifçe kabın içinde döndürünüz ve gazete kağıdına diziniz. Mandallar kuruduktan sonra rengini koyultmak isterseniz tekrar tekrar mürekkeb banyosuna daldırabilir ve ya mürekkebin içinde daha uzun süre tutabilirsiniz.
Burada başarınıza etki edecek en önemli faktör, suya dayanıklı ve selüloz etkileşimli bir mürekkeb kullanmanızdır. Ben selüloz etkileşimli ANIKI Dolma kalem mürekkebi kullandım. Sizlerde masaüstünde kullanmaya alıştığımız bu tür kağıt tutacaklarının yerine kendi yaptığınız renkli mandalları kullanabilirsiniz.


blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle