menu

kokox

stickymenu

ISLAK DOLMAKALEM KAVRAMI WET NIB FOUNTAIN PEN

Daha önceki yazılarımda cümle içinde kullandığım ISLAK DOLMAKALEM özelliğine açıklık getirmek istiyorum.
Dolmakalem dünyasında uç ve damak kısmındaki kanal genişlikleri ve damak tipi itibariyle; kuru, yarı ıslak ve ıslak tipte olmak üzere üç sınıf dolmakalem var. Daha doğrusu dolmakalem değerlendirmelerinde uzmanın dolmakalem bilgisi ve yazım alışkanlıkları doğrultusunda yaptığı bir değerlendirme bu. Tam anlamıyla, uzmana göre bir takdir olmasından ötürü kesin bir değerlendirme yok gibi gözükse de ıslak ve kuru dolmakalem olarak iki uçtaki değerlendirme için ortalama bir fikir birliği var dolmakalem dünyasında.
Bir dolmakelemin ıslaklık notuna karar veren parametreler şunlar;
- Damak tipi ve yapısı.
- Damak içindeki mürekkeb akış kanalları sayısı ve genişliği.
- Mürekkebin surface tension=yüzey gerilimi denilen damak içindeki kılcal kanal duvarlarına tutunmama katsayısı.
- Dolmakalem ucunun en ucundaki iridium topun üzerinde bulunduğu sağ sol dişler arasındaki mürekkebin uç boyunca ilerleyip kağıda ulaştığı ince yarığın genişliği ve açısı.
- Dolmakalem kullanıcısının dolmakalem ucuna ne kadar yüklenerek ya da baskı uygulayarak yazdığı. Ki bu noktada viskozite ve pH önemli bir etkendir.
2, 4 ve 5. sıradaki parametrelerdeki artışlar kağıda bırakılan mürekkebin miktarını arttıracaktır. 3. parametredeki artış mürekkebin kanal içinde tutunmasını arttıracağı için kağıda daha az mürekkeb düşmesine neden olacaktır (Konunun daha iyi anlaşılması için yararlı okuma).
Kağıda bırakılacak fazla mürekkeb dolmakalemin ıslak özelliğini almasına ve harf ya da şekillerimizdeki rengin 1.5-2.5 ton arasında daha koyu olmasına, çizgilerin hafifçe kalınlaşarak karanlık/aydınlık sınırının kırçıllanmasına, arka sayfaya geçirime sebep olacaktır (bu değerlendirme 90gr. Finnish Kiki test kağıdı kullanılarak yapılmıştır).
Yukarıdaki test yazımında aynı marka aynı tip aynı uç kalınlığında iki dolmakalem kullanılmasına rağmen birincisi ıslak karakterdedir. Ve farkları çok açıktır. Peki sizce bu farkı doğuran nedir ? Yorumlarınızı bekliyorum...blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle