menu

kokox

stickymenu

PAKET POSTA VERGİ SINIRI


2017 yılını daha başlangıcında bir haylice ağır bir şekilde idrak ettiğimiz gün ve saatlerden geçiyoruz. Umarım dirlik, düzenlik içinde geçer.
Yeni yılın yeni kararlarından bir tanesi de biz dolmakalem meraklılarını fazlasıyla ilgilendiriyor. Haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle; paket posta ile yurt dışından gelen gönderilerin değeri artık 30 Euro altında olmak zorunda. Eğer paket değeri ya da içindeki fatura tutarı 30 Euro ve üzeri olursa gümrük vergilerine tabii olacak. Geçen yıl sonuna doğru yaptığım bir alışverişte ben %22 gibi bir vergi ödemiştim, toplam fatura tutarına göre. Fakat bu yıl için gümrük tarife pozisyonlarında meydana gelen değişiklikle kırtasiye ürünlerinde, ek %11 lik bir vergi de olduğu ifade ediliyor. Bu itibarla 30 Euro ve üzerindeki paket posta, yurt dışı alışverişlerinde kabaca en az %30 gibi bir vergi ödeyeceğiz.
Bu paket posta vergilendirmesi yurt dışından yurt içine giriş gümrüğünde belirlenerek bir etiketin üstüne işlenip paketin üstüne yapıştırılıyor. Vergi etiketli paketinizi postacı size ulaştırılıyor ya da ihbarname bırakıyor. Fakat paket üstündeki belirlenen vergileri postacıya veya paketin bulunduğu PTT şubesine nakit olarak ödemeden paketinizi teslim alamıyorsunuz.

Galiba her şey de olduğu gibi, yurt içinden temin edemediğimiz bir dolmakalemi de yurt dışından alabilmek hayal oldu gibi gözüküyor. Bir sürprizle karşılaşmamak ve bilgilenmek dileğiyle herkese mutlu yıllar. Mutlu yıllar dilerken tırsmamak elde değil..
blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle