menu

kokox

stickymenu

restaurant 12 apostoliModern yaşamda kullandığımız kalem türlerinden en eskisi kurşun kalem ise dolma kalem de onun arkasından ikinci sırada gelir. Her türlü kalemin kendine özgü kültürü olmasına karşın dolma kalemler, bu kültürler içinde mürekkeb yüzünden daha bir derinleşip farklılaşıyor kanaatini taşımaktayım. Belki de dolma kalemi sevdiğim için bana öyle geliyor olabilir. Fakat dolma kalemin de kendine özel bir dünyası olduğu gerçeğini pek kimse görmezden gelemez.

Dolma kalem kültürünün içinde neler yok ki. Kağıt, defter, mürekkeb, edebiyat, tarih, teknoloji, kimya, fizik ve daha aklıma şimdi gelmeyen nicesi. Ufacıcık, el içi kadar bu kalemin içine neler sığmıyor ki, kocaman ihtiraslar, aşklar bile sığabiliyor, saklanabiliyor gövdesinin içine. Bağlılarının içindeki kültürlerle de beslenen dolma kalemin dünyası böylece büyüyerek zenginleşiyor.


Bu dolma kalem kültürünün parçalarından bir tanesi de İtalya'nın Verona kentindeki 12 Apostoli(12 Havari) lokantası. Benim bildiğim kadarıyla İkinci Dünya Harbi öncesinden bu yana her gün kapılarını açıyor sevenlerine ve lezzet düşkünlerine. 1750 yılında 12 tüccar arkadaş tarafından kurulmuş. Kesintilerle de olsa bugüne kadar ayakta kalmış. Verona kentinin içinden geçen Adige nehrinin ikiye ayrılarak oluşturduğu adanın tam ortasında St. Marco mahallesinde bulunuyor. Aynı Pariste Seine nehrinin oluşturduğu Ile De La Cité gibi. Duvar ve tavanlarında Rafaello tablolarını hatırlatan freskolar olan bir restoran.

Beni ilgilendiren yanlarından en önemlisi, bu lokantanın bir dolma kalem tutkunu olması. Çok eskiye dayanan ve mekanda teşhir edilen büyük bir dolma kalem koleksiyonu var. Bu koleksiyon dolma kalem tutkunu lokanta sahipleri tarafından ünlülerin kendilerine bıraktığı dolma kalemlerle oluşturulmuş. Neredeyse dolma kalem kullanan ünlüler arasında bu bir gelenek gibi. Bu restorana gelen dünyaca tanınmış simalar masaya dolma kalemlerini de bırakıyor. Kimler yok ki? aralarında. Maria Callas dan başlayıp Federico Fellini ye oradan Pavorotti'ye kadar uzunca bir liste var. Yolunuz İtalya'ya özellikle de Verona'ya düşerse ziyaret listenize yazın Ristorante 12 Apostoli yi. Düşünsenize, bu koleksiyonu seyrederken konuşacak ne çok konu çıkar insanın karşısına.


blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle