menu

kokox

stickymenu

DOLMAKALEMLE ÇİZİM YAPMAK / DRAWING WITH FOUNTAIN PEN


Vakti zamanında Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şâhâne Endüstri tasarımı bölümü açmış, topu topu iki talebe alacak. İlk sınava ben de girmiştim. Bu ön sınavı kazanıp sıyrılan 20 kişinin arasında olma şansına eriştiğimde kendime güvenim tamdı. Hey hat, hayat her zaman bal börek yedirmiyor. Bazen keçiboynuzu da kemirmek var. Son sınavda bir elin tuttuğu su dolu kavanozun içindeki balık çizimi çıkınca soru olarak, ben de hayallere elvada demiştim.

"Hiç bir sanatsal eğitim görmesem de içimdekini parmaklarıma iletebilirsem yapabilirim" zannım ilim karşısında yenilmişti. O günden bu yana hep yüz çizerim. Bir türlü el ayak ya da anatomiye dair bir şeyler çizemem. Bu sebepten ötürü çizdiklerim kendimce komik ve beni mutlu eden şeyler.

Mürekkeb yapma işine bulaştığımdan ötürü de büyük çoğunluğu urban sketcher olan kabiliyetli arkadaşlar benden Aniki'nin suya dayanıklı mürekkeblerinden sordular ve ben de onlara bir çok örnek gönderdim. Aniki Karatai mürekkeb ince kağıtlarda suya karşı iyi dayanım sergilese de bazı kalın sulu boya kağıtlarında yüksek mukavemet göstermedi. Bunun nedenlerini uzunca bir süre araştırıp ufak düzeltmeler yaptım.

Fakat çizim yapan arkadaşların özellikle de sulu boya çizimlerde hatların su ile dağılması probleminde gözden kaçırdıkları önemli bir bilgiyi, paylaşmak istedim.

Bir mürekkeb suya ne kadar dayanıklı olursa olsun hat yüzeyi genişledikça içine yerleştiği alandaki kağıt lif adedi fazlalaşır. Bu da mürekkebin hat kenarlarında merkeze göre daha az ve dayanıksız olmasına yol açar. Çizgi dış duvarlarına suluboya fırçası ile yüklenen yüksek miktardaki su çizginin zayıf olduğu hat kenarlarından girerek bozulmasına sebep olur. Sulu boya resim yapıyor ve dolmakalem kullanmak istiyorsanız hat alanınızı daraltmanız yani daha ince uçlarla çizim yapmanız gerekmektedir.

Bu yüzden suluboya resimlerde kullanılması gereken ideal dolmakalem uç kalınlığı EF yani Extra İnce dir.

blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle