menu

kokox

stickymenu

DOLMAKALEM RENK TEMİZLİĞİ


Dolmakalemlerimizde bazılarımız büyük sıklıkla bazılarımızda nadiren farklı mürekkebler kullanmak isyebilirler. Her renk değişiminde ise dolmakalemlerimizi yıkayarak bakımını yapmamız gerekmektedir. Sözü çok fazla uzatmadan ve kaynak olabilmesi için madde madde sıralayarak anlatmaya gayret edeceğim.
  • Öncelikle oda sıcaklığındaki iyi su ile dolmakaleminizin içindeki mürekkebi yıkayabildiğiniz kadar yıkayınız. Biraz sabreder ve uğraşırsanız zahmetli de olsa en iyi yöntem budur.
  • Dolmakaleminizi günlerce suda bırakıp beklemek istemiyorsanız, oda sıcaklığındaki %15 lik iyi su ve deterjan ile karışım hazırlayıp dolmakaleminizi bir çok sefer bu karışımla yıkayınız. Her yıkama arasında 10 dk. dolmakaleminizin içinde, bu karışımı ve dolmakaleminizin ucunu karışımın içinde bekletiniz. Mürekkebin tamamen temizlendiğine kanaat getirince iyi su ile son bir yıkama yapınız ve kurulayınız.
  • Eğer yukardaki yöntemi uygulamanıza rağmen içinde hala renk verecek mürekkeb kaldığına inanıyorsanız, oda sıcaklığındaki %10 luk iyi su ve çamaşır suyu ile karışım hazırlayıp dolmakaleminizi bir çok sefer bu karışımla yıkayınız. Her yıkama arasında 10 dk. dolmakaleminizin içinde, bu karışımı ve dolmakaleminizin ucunu karışımın içinde bekletiniz. Eğer dolmakaleminiz çok uzun dönemden bu yana kullanılmıyor ve ya aynı mürekkeb ile çok uzun müddetten bu yana kullanılıyor ise geceden sabaha kadar, mürekkeb haznesi içinde bu karışım ve dolmakaleminizin ucu bu karışımda olacak şekilde bekletebilirsiniz. Mürekkebin tamamen temizlendiğine kanaat getirince iyi su ile son bir yıkama yapınız ve kurulayınız.
  • Yukarıdaki maddelerin bir yada bir kaçını da yapmış olsanız, bir miktar iyi su kaynatınız. Su sıcak iken 100ml. ye 6 damla olacak şekilde eczahaneden satın alacağınız gliserinden damlatarak suya iyi karışmasını sağlayınız. Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyiniz. Soğumuş olan bu gliserinli sudan bir kaç kez dolmakalem içine çekerek en son çektiğinizi bir müddet dolmakalem içinde bekletip sonra kaleminizi kurulayınız.
  • Eğer mürekkeb rengi değişikliğine gidiyor iseniz, yeni mürekkebinizden dolmakaleminizin içine girebileceği boru şeklinde bir kabın içine dolmakaleminizi en az 4 kez dolduracak kadarını dökünüz. Bu mürekkebten dolmakaleminize çekip tekrar aynı kaba boşaltınız. Bunu en az 8-10 kez yapınız. En sonuncusunda ise mürekkebi yarım saat kadar içinde tuttuktan sonra tekrar bu kaba boşaltınız. Daha sonra bu kabın içindeki mürekkebi atınız, zira kullanmayacaksınız. Bu işlemden sonra temiz ve yeni renk mürekkebi orjinal şişesinden dolmakaleminize çekebilirsiniz....
Önemli Notlar:
Amonyak miktarı çok yüksek deterjan kesinlikle kullanmayınız. Organik deterjanlar tercih nedenidir. Deterjan ve çamaşır suyunun dolmakalem gövdesine değmemesine özen gösteriniz. Zira deterjan yada çamaşır suyu uzun zaman aralığında gövdesi akrilik, reçine, selüloit olan dolmakalemlere ve metal aksamlarına mat bir görüntü vererek istenmeyen estetik bozulmalara yol açabilmektedir.

Yazmak Keyiftir, oluşabilecek problem ve zararlardan, insan hatalarından sorumlu değildir. Uygulama tamamen okuyucunun sorumluluğu altındadır.blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle