menu

kokox

stickymenu

PILOT 78G B KESİK UÇ DOLMAKALEM / PILOT 78G B FOUNTAIN PEN REVIEW

Uzun süreden beri elimde bulunmasına rağmen bir türlü vakit bulup Pilot Namiki 78G ler ile ilgili yazma aralığı bulamamıştım. Sizlere bu yazımda Pilot Namiki 78G Broad yani kesik uçlu 78G yi tanıtmaya gayret edeceğim. Aslında 78G nin Broad uçlu olanı genel dolmakalem edebiyatı itibariyle kalın uç olması gerekirken Pilot bence sevimli bir istisnaya imza atarak kesik uçlu olarak imal etmiş. Pilot 78G ailesinde ExtraFine(EF)=ekstra ince, Fine(F)=ince, Medium(M)=Orta gibi seçenekleri de var. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu kalemi Pilot, Namiki uç ustalarıyla birlikte insanlara yazmayı sevdirmek için mükemmele yakın olabilecek bir tasarımla Pilot hızlı üretimi ve Namiki yazım kalitesi anlayışını birleştirerek Asya pazarı için üretmiş. Amerika ve Avrupa pazarında nadir rastlanmasına rağmen yazım kalitesi ve klasik çizgilerinden ötürü dolmakalemseverler tarafından itibar edilen ve ayrı bir yere konulan bir dolmakalem. Tüm dolmakalemseverler bu dolmakalemin bir kült olduğu görüşünde birleşiyorlar. Pilot 78G yi sevenler, ondan bir adet satın alarak peşini bırakmamıştır. Hemen hemen Pilot 78G yi sevenler tüm uç tiplerinden birer adet edinmişler. Zira kalite, fiyat, performans, yazım kalitesi parametreleri mükemmele yakın. Tek eleştiri noktası gövdesinin plastik oluşu.
Pilot, 78G serisi tam olsun isteyerek aileye koyduğu B tipi uç seçeneğini kesik olarak tasarlamış. Kesik uç seçeneği, dolmakalem dünyasında aynı seri içinde o kadar özel ve az bulunur bir özellik ki, dolmakalem dünyasının ağır abi markalarında bile rastlanmıyor. Genelde yazısı güzel dolmakalem severler, bir dolmakalemin EF, F, M uç seçeneklerinden birini beğendiklerinde o dolmakalemin kesik ucunu da edinmek istiyorlar. Prestijli bir çok markanın dolmakalemlerini kesik uç seçeneği için bir ustaya göndererek yüzlerce dolar ödedikten sonra da aylarca bekliyorsunuz. Tam bu noktada Lamy dolmakalemi de takdir etmek lazım. Zira Lamy nin de kesik uç seçeneği var.
Pilot 78G nin gövdesi lake sert plastikten imal edilmiş. Kapak klipsi ve kapak halkası 14K altın kaplama. Klipsi zarif gözükmesine rağmen gömlek ya da ceket cebini gayet iyi tutuyor. 78G nin ucu son derece iyi yuvarlanmış ve parlatılmış. Uç kalınlığı 1.2mm ve 14K altın kaplama. Yazım sırasında uç çok fazla esnemeden yarım ton kalınlaştırılmış veya inceleştirilmiş çizgilere izin veriyor. Çok hoş ve yumuşak bir yazımı olduğu gibi ucuna kuvvette uygulayabiliyorsunuz. Damağındaki mürekkeb kanalları, kılcal yollar ve damak merkezi tüp şeklinde tasarlanmış. Bu yüzden çok kalın mürekkeblere izin vermiyor. Pelikan, Sheaffer, Herbin ve bir de benim Aniki mürekkeblerin bir no.lu üyesi KYENAI(bir sonraki yazıda bahsedeceğim testleri biten ilk mürekkebim) ile iyi anlaştı. Yarı ıslak ve orta hızda bir dolmakalem. Kaygan, ıslak ve orta incelikte mürekkebleri çok seviyor.Pilot 78G nin ucundan yola çıkarak sizlerle dikkatli olmanız gereken ufak bir bilgi parçacığını da paylaşmak isterim. Uzak Doğulu dolmakalem üreticilerinin, Avrupalı üreticilere göre uç kalınlığı anlayışı biraz farklı. Bu yüzden uzak doğulu bir dolmakalem üreticisi dolmakaleminin ucuna Fine(İnce) diyorsa bilinki bu uç bizlere göre Extra Fine(Ekstra İnce), yok eğer Medium(Orta) diyorsa Fine(İnce) demektir.
Pilot 78G isterseniz Pilot un kendi kartuşları ya da sıkmalı tip bir pompa ile kullanılabiliyor. Kapağı kapalı iken tam boyu 13.7cm. Kapak gövdeye takılı iken boyu 15.0 cm. Gövde boyu ise 12.3 cm.
Pilot 78G kesik uç bu serinin nadir bulunan bir tipi. Genelde kalikgrafik yazmaya ve defterlerinde yazdıkları metinlere başlık atan dolmakalemseverler tercih ediyor. Mürekkeb kıvamına göre güzel bir keskinlikte yazarken ucunun esnekliğinden sebep farklı kalınlıkları gayet güzel verebiliyor. Dönüşlerde ve kuyruklar ile noktalama işaretlerinde mürekkebin karakterinde var ise gölgelendirmeleri hakkı ile yerine getiriyor. Ucunun kağıda son derece hoş bir dokunuşu var. Dönüşlerde takılma yapmıyor. Harf başlangıçlarında ise uç tasarımına uygun olarak hafifçe yüklenmek gerekiyor.
Bir çok yazım ustasının koleksiyonunda ayrıcalıklı bir yeri olan bir dolmakalem. Hatta Pilot78G ile çizen grafikerler bile var. Bende ve dolmakalemseverlerde bıraktığı izlenim ile fiatı düşünüldüğünde mükemmele yakın bir dolmakalem değerlendirmesi yapılıyor. Blogger ın kapasitesi resimler açısından fazla büyük olmadığı için ancak buraya basit iki yazım testini koyuyorum, ki bunlardan biri tarayıcıdan geçirilmiştir. Diğer kağıtlardaki yazım testlerini isteyenlere elektronik posta yoluyla gönderebilirim. Buradaki yazım testleri perdahsız 90gr. 1. Hamur bir Finlandiya kağıdı ile yapılmıştır.
Ben, siz dolmakalem seven dostlar ile de paylaşmak adına kesik uçlulardan bir miktar fazla sipariş vermiştim. Edinmek isteyenler sipariş için buradan irtibat kurabilirler..

PILOT NAMIKI 78G STUB FOTOĞRAFLARI

blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle