menu

kokox

stickymenu

GÜZEL YAZI DERSLERİ VI / KALEM KONTROL HAREKETLERİ


Ahenkli ve okunaklı yazmanın belkide en önemli noktası kalemi kontrol edebilmekden geçer. Güzel yazı dersleri içinde uzun zamandan beri ihmal ettiğim bu basit ama önemli konu üstünde ufak bir pratiği sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun için insanın motor becerilerini kısaca açıklamak gerekiyor.
Motor beceriler insanın hareket edebilme kabiliyetlerinin tümüne verilen isimdir. İki temel sınıfta toplanırlar. İnce ve kalın motor beceriler.
Kalın motor beceriler: hareket etmek için vücuttaki büyük kas grupları kullanılır. Örneğin; yürümek, koşmak, zıplamak, yüzmek, tırmanmak, bisiklet kullanabilmek, dans etmek gibi. Kural dışı olanlar olsa da çoğu kez kendiliğinden gelişen hareketlerdir.
İnce motor beceriler: ufak kas gurupları (eller ve parmaklar) kullanılır. El ve parmak kaslarının çalışmasıyla gerçekleşen hareketlerdir. Örneğin; yazmak, resim yapmak, makasla kesmek, ayakkabı bağını bağlamak, düğme iliklemek, giyinmek, fermuar açıp kapatmak, saç taramak, çatal bıçakla yemek gibi. Genelde dikkat ve konsantrasyon gerektiren hareketlerdir. El-göz koordinasyonu için, ince motor becerilerinin ve görsel gelişimin ciddi önemi vardır. Sinirler vasitasıyla alınan geri bildirimlerle beyindeki motor merkezi tarafından çalıştırılır. Çocuklukta bu merkezin doğru eğitilmesinin büyük önemi vardır. Yazı yazmakta bu merkez tarafından gerçekleştirildiği için çocuklukta yüksek hassiyet ve doğru metod seçilmesi gereklidir. Bu yüzden bu merkezin yazma becerisi eğitiminde birincil şart, kalemi hissedebilmek, sevebilmek ve doğru kalem tutabilmektir. Ne yazık ki yanlış kalem tutma şeklinin ileri yaşlarda düzeltilebilmesi son derece zordur. Bu sebeple doğru kalem tutma becerisi kazanma, yanlış olanın düzeltilebilmesi hakkındaki makaleyi çocuklarımıza yararlı olması için ileriye bırakıyorum. Konumuza tekrar dönersek biz yetişkinlerin yazısının güzelleşmesi için, tamir edilebilmesinin ilk adımı bu serinin başlarında anlattığım kareli kağıda yapılan egzersizlerden sonra aşağıda göreceğiniz kalem kontrol hareketlerini yaparak var olan ince motor becerilere yazma konusunda daha yumuşak ve kavisli kalem kontrol hareketleri kazandırmaktır..


İhtiyacınız olan malzemeler; bir kalem ve kağıt. Resimde görüldüğü gibi hareketler son derece basit. Sırasıyla yapılmasında büyük fayda var. Zira daha kolay ilerleyebiliyorsunuz. Zaman bulduğunuzda, sıkıldığınızda çok rahatça yapabileceğiniz alıştırmalar bunlar. Hatta oyun bile diyebiliriz. Tüm hareketlerin kalem ilerleyiş yönleri oklarla her şekil için gösterilmiştir. Burada açıklamaya muhtaç, zannediyorum Şekil 2 ve Şekil 3 dür. Şekil 2 de önce bolca ve bitişik llllllllll harfi yapıyorsunuz. Daha sonra l harflerini ufaltarak birbirine bitişik e harfleri yapıyorsunuz. Şekil 3 de ise yine bitişik olarak sürekli lelelele yazmaya gayret ediyorsunuz.
Yararlı olması dileğiyle.


    Yazmak Keyiftir. Com

blog comments powered by Disqus

YARARLI LİNK TABLE

YARARLI ŞEYLER ATLASI

DOLMAKALEM TAKAS DEĞİŞİM

YAZMAK KEYİFTİR HARİTASI

MÜREKKEP TAKAS

SORUNLAR ÇÖZÜMLER SAYFASI

Thumb Last Posts

YAZMAK KEYİFTİRDE ÖNE ÇIKANLAR

Defter Murekkep Last Five

TümüDOLMAKALEM KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüMÜREKKEP KATEGORİSİ SON 5 YAZI

Son On Yazi

DUMMY
YAZMAK KEYİFTİRİN EN SON YAYINLANAN 10 YAZISI

Defter Kagit Kategori

TümüDEFTER KATEGORİSİ SON 5 YAZI TümüKAĞIT KATEGORİSİ SON 5 YAZI

PopPostText

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar For Mobi

EpostaTakip

EPostayla Takip Edin

Follow by Email

 
web stats Proxy

E-Postayla İzle